29 Sosyal Güvenlik Merkezinden 19’u kapatılıyor

Sağlıkta yolsuzluk ve suiistimaller artarken;

SGK, sağlık hizmet sunucularına denetleme ve fatura incelemesi yapan 29 Sosyal Güvenlik Merkezinden 19’nu kapatıyor.
65.Hükümet programında sağlıkta yolsuzluk ve suiistimaller konusunda ‘’özellikle hasta ve işlemin takibinin yapılmasının suiistimallerin önlenmesi, gereksiz ve mükerrer tetkiklerin önüne geçilmesine yönelik çalışmalara hız kazandırılacağı ‘’ ifade edilirken*,

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlının ” Bir hastane düşünün 124 bin vaka gönderiyor, bunun 123 bini acil. Hastane düşünün ölüyü tedavi ediyor. Hastane düşünün 60 yaşındaki teyzeye doğum yaptırıyor. Evlenmemiş kızımız gidiyor sezaryen ameliyatı oluyor, ortada çocuk yok, Almanya’da yaşayan insanı böbrek ameliyatı yapıyorlar Faturayı gönderiyor ’SGK bunu ödesin.’ açıklamasının mürekkebi kurumamışken**,

En çok suiistimal ve yolsuzluk yapılan alan sıralamasında sağlık alanı ikinci sırada yer alırken***,

SGK sağlık hizmet sunucularına denetleme ve fatura incelemesi yapan merkezlerini neden kapattığını kamuoyuna açıklamalıdır.

Çünkü sağlık işletmeleri zarar etmemek ve gelirlerini artırmak için, artık güvenli/etkin olan uygulama ve tıbbi malzeme yerine, ucuz ve kârlı olanın tercih edilmesini istediği, daha çok hasta muayene etmeyi, daha fazla ameliyat ve girişimsel işlem yapmayı adeta zorunluluk haline getirildiği sağlık sisteminde sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Yolsuzluk ve suistimalleri, denetleme yapan merkezleri kapatarak mı önleyeceksiniz?

Sağlık hizmet satın alma kurumu olarak SGK, finansmanı sağlanacak sağlık hizmetlerinin bedelini sağlık hizmet sunucularına öder. Sağlık hizmet sunucuları; kamu ve özel anlaşmalı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarıdır. Sağlık hizmet sunucularının denetleme ve fatura inceleme işlemleri Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde sağlık hizmet sunucularına (Sağlık Bakanlığı, Üniversite, Özel, vb.) ait sözleşme yürütümü, fatura teslim, inceleme, itiraz ve ödeme işlemleri, şahıs ödemeleri bazında tıbbi uygunluk işlemleri ’’personel eksikliği’’ gerekçesiyle Konya, Gaziantep, Zonguldak, Kayseri, Denizli, Balıkesir, Erzurum, Malatya, Sivas, Çorum, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Rize, Tokat ve Van illerinde yapılmayacağı kamuoyuna yansımıştır.****

Yeni düzenleme ile denetleme ve fatura inceleme işlemleri, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Samsun, Trabzon Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde yapılacaktır.

En çok suiistimal ve yolsuzluk olaylarının yaşandığı illerden biri olan Şanlıurfa’da fatura inceleme ve denetleme işlemlerinin yapan sosyal güvenlik merkezinin kapatılması dikkat çekicidir.

Yeni düzenleme ile en çok (24) il İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bağlandığı görülmektedir.

İzmir, Aydın, Bingöl, Manisa, Muğla, Denizli, Diyarbakır, Muş, Iğdır, Kars, Bitlis, Van, Şırnak, Hakkâri, Mardin, Siirt, Batman, Elazığ, Gaziantep, Ağrı, Afyonkarahisar, Kahramanmaraş, Erzincan ve Erzurum illeri İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünce, denetim ve fatura inceleme işlemleri yapılacaktır.

Sonuç olarak; Denetim ve inceleme yerinde etkilidir. Geçici görevle bu işlemlerin yürütülmesi mümkün değildir. Yapılması gereken mevcut merkezlerin teknik alt yapılarının geliştirilmesi ve personel eksikliğinin giderilmesidir. Denetleme ve fatura incelemesi yapan sosyal güvenlik merkezlerini kapatarak yolsuzluk ve suiistimalleri önleyemezsiniz bilakis artmasına neden olursunuz.

Dr. Ergün DEMİR
İzmir Tabip Odası Hekim meclis üyesi

Dip not;

* 65.Hükümet programında sosyal güvenlik, sayfa 52.

** SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlının sağlıkta ortak çözüm toplantısındaki konuşması.

*** Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın raporları.

**** Sağlık Aktüelde Fatura incelemesi yapacak merkez sayısı 10’a düşürülüyor haberi.

Sevebilirsin...

Siz de yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.