“BAĞIMSIZ HEKİMLER” NE KADAR BAĞIMSIZ?

TTB seçimleri bu hafta sonu, Ankara’da yapılacak. Şu an iktidarda olan (Etkin Demokratik TTB) EDTTB ve Bağımsız Hekimler Birliği seçimlere gireceğini açıkladı.

İki yılda bir yenilenen seçimlerin son üç dönem sonuçlarına şöyle bir baktım. Genelde seçimlere iki ya da üç grup katılmış. EDTTB ismi sabit kalmakla birlikte diğer gruplar farklı isimlerle seçimlere girmişler.

ttb seçimleri

Şöyle tanımlarsak çok yanlış olmaz gibi geliyor: Son üç seçime delege katılımı ortalaması: 400 ( Katılım %80). EDTTB grubu oyların yarısından fazlasını alırken (ortalama 246) ikinci yüksek oyu daha çok iktidara yakınlığı ile bilinen grup (ortalama 145) alıyor. Üçüncü grup, İzmir merkezli muhalefet ise (ortalama 53) oya sahip.

2014 seçiminde EDTTB karşısına çıkan apar topar bir liste ile 94 oy alınmış.

İllerde yapılan delege seçimlerinde çok büyük kaymalar yaşanmadığına göre bu seçimde de gruplar arası dağılımda büyük oynamalar beklenemez.

Öyle görülüyor ki; EDTTB’ye karşı kendisine “Bağımsız” tanımı yapmış grubun iktidar desteği almadan seçim iddiasını sürdürmesi matematiksel olarak olanaksız!

Benzer bir durum benim de delege olduğum 2002 seçimlerinde olmuş, muhalif iki grup birleşmiş ve tek liste çıkarmışlardı. (Yüksek Onur Kurulu aday listelerinde şu anki Sağlık Bakanımız da bulunmaktaydı.)

Bu durumda; Etkin Demokratik TTB grubunu “etkin ve demokratik” olmamakla eleştiren Bağımsız Hekimler grubunun da “bağımsızlığı”nın sorgulanması kaçınılmaz!..

Seyfi Durmaz

Sevebilirsin...

Siz de yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.