Bilimsel tavır! / Cumhur Ertekin

“Dünya bilim çevresinde veya daha doğru deyim ile uluslararası meslek çevresinde lobi ve gruplar içine dahil olmaz isen kitaplara bolum yazdırmıyorlar, kongrelerde görev vermiyorlar vs.”

 

Namerde muhtaç olmadan, yurt dışında birtakım tanınmış kilit adamlara yılışmadan, düzeysiz ilişkilere girmeden pekala, insanların hakkı ve emeğinin karşılığı verilebilir. Benim gördüğüm bazı araştırmacılar bir bulgu ortaya koyduğu zaman, yollara düşüyor ve birçok yerde aynı bilgiyi sunuyorlar. Böylece işin pazarlamasını çok iyi yapıyorlar ve sadece o yıllara özgü ünlü kişi muamelesi görüyorlar.

Benim kişisel olarak zaten seyahatlere merakım hiç olmadı. Eskiden zaten bunun için param yoktu. Kongrelere gittiğim zamanlarda da pek öyle insanların yanına sokulmadan ve sırası geldiğinde eğer bir kişi bildirisi veya konuşmasında yanlış bir şey söylemiş ise, söz alıp bu yanlışı ve doğrusunu, çok da iyi olmayan İngilizcem ile vurgulardım ve hala vurgularım. Dolayısı ile lobiler, gruplar, yönetimler ve de “editorial board”lardan hep uzak kaldım, diye düşünüyorum.

Simdi artik çok iyi anliyorum: Dünya bilim çevresinde veya daha doğru deyim ile uluslararası meslek çevresinde lobi ve gruplar içine dahil olmaz isen kitaplara bolum yazdırmıyorlar, kongrelerde görev vermiyorlar vs.. Bunları yenebilmenin herhalde tek önemli koşulu cok ozgun, mükemmel ve akılcı bilimsel araştırmalar yapmak ve lobilerinde bu durumda hakkini teslim etmesi kaliyor.

 

Prof. Dr. Cumhur Ertekin

Yazarın facebook profilinde yayınlanmıştır.

 

Sevebilirsin...

Siz de yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.