Bir Yeşilçam klasiği / Belkıs Banaz

Sabahın 7 ‘si, 20 Ekim 2015. Son iki saat…
Ekip yorgun. Anons geldi. “Dinlemede merkez” diye cevap verdi, bendeniz. Yeşilçam mahallesi, 70 yaş, kardiak şikayetleri olan kadın hasta.
Harekete geçtik. Yolda ikinci anons geldi. Gittiğiniz vaka arrest. Sabahın 7’si, aklımda türlü senaryo: “Yaşlı yatalak hasta. Birisi işe gitmek için kalktı. Yaşlı kadını ölü buldu. Biz de başınız sağolsun, diyeceğiz.”  Olay bu! Yani, bende ki beklenti bu yönde.
Ambulanstan iner inmez genç bir çocuk elimden kapmaz mı, resusitasyon çantamı! “Ne oluyor?” diyemeden karanlıkta merdivenlerden yuvarlanmadan indik. Sabahın serinliği yüzümü okşadı. Burnunda nasal kanüllü mosmor, Fatma Teyze. Nabız yok, solunum yok, pupiller dilate…
Tam “Başınız Sağolsun” diyecektim ki oğlu “Yeni morardı. Biz kalp masajı yaptık” demez mi! Başladık resusitasyona. “Kaç kişi?” diye sormayın. Odada 8 kişi, biz üç.  Oğlu “Annem hastanede de gitti böyle, döner” diyor. Ben “dönerse götürürüz, dönmez kolay kolay” demiş bulundum. Kardiak masaj arası carotis nabzına bakıyorum. Ayak masajı yapan oğlu “ayaklarına can geldi,  morarma geçti. Hadi anne, hadi!” diye söyleniyor.
Fatma Teyze, ventriküler fibrilasyona girdi. “Ambuyu bırak, oksijeni uzaklaştır”a “Ayak masajını da bırak!” terimini ilave ediyorum. Aile de uzaklaşınca defibrile ediyorum. Çak bakalım Belkıs, sonu nereye varacak? Sonra tekrar devam.
Kaçıncı adrenalin, unuttum. Saate bakıyorum: 45 dakika dolsun; ‘Yapacak birşey kalmadı’ ifademi yüzüme yerlestirip “başınız Sağolsun “diyeceğim.
Fatma Teyze pembeleşti. Carotiste nabız ele geldi. Çok dolgun değil gerçi. Ambulans Soförü “hocam çenesi oynadı” demez mi, genç çocuk! Ters ters bakıyorum. Oğlu da “evet, evet oynadı. Anne, anne, diren anne! Diren Anne!” Ambulans şöforu ile tekrar gözgöze geliyoruz. ‘Dışarda konuşuruz bakışları’ bunlar!
Fatma Teyze…  O da ne? Solunum da geldi. DÎREN FATMA TEYZE!!!.
Fatma Teyze direndi ve kazandı. Ne olur, bilemem. Kaç gün yoğun bakımda kalır? Daha direnir mi? Ama inatçı teyze! Bana inat, döndü. Ya da ayak masajını resusitasyona dahil etsek mi acaba?..
Belkıs Banaz

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. hulya dedi ki:

    Belkiscim harika olmus ailesel bir inat bu gibi masaj la da ileti gitmis masor de 112 de fena olmaz hani

Siz de yorum ve eleştirilerinizi paylaşabilirsiniz.